събота, май 07, 2011
събота, април 23, 2011
петък, януари 28, 2011
ШОКОЛАДОВИ ПРЪЧКИ

Напоследък обичам да се ровя в старите тефтери с рецепти. Така попаднах на един бележник , сигурно отпреди 30 години, на чиято първа страница пишеше - Рецепти от сп. "Бурда". В него съм записвала рецепти на дребни сладки, кремове, сладкиши. Някои от рецептите бяха неизпълними по онова време, като например тези шоколадови пръчки. Не бяхме виждали шоколадови пръчици. Но сега е съвсем друго. И тази рецепта е лесно изпълнима - вкусни дребни сладки, чудесно допълнение към кафето.
Необходими продукти:
175 г масло
100 г пудра захар
3 жълтъка
4 с.л. ром
250 г брашно
75 г шоколадови пръчици.
Маслото се разбива, прибавя се пресятата пудра захар. Малко по малко се прибавят жълтъците и рома. Следва пресятото брашно и пръчиците. Разбъркват се леко. От сместа се шприцоват пръчки (моите станаха къдрави, такъв шприц имам) върху пекарска хартия. Пекат се 15 мин в предварително загрята фурна(175 градуса С).
По желание може да се потопи единия край в разтопен шоколад, както направих аз.
Необходими продукти:
175 г масло
100 г пудра захар
3 жълтъка
4 с.л. ром
250 г брашно
75 г шоколадови пръчици.
Маслото се разбива, прибавя се пресятата пудра захар. Малко по малко се прибавят жълтъците и рома. Следва пресятото брашно и пръчиците. Разбъркват се леко. От сместа се шприцоват пръчки (моите станаха къдрави, такъв шприц имам) върху пекарска хартия. Пекат се 15 мин в предварително загрята фурна(175 градуса С).
По желание може да се потопи единия край в разтопен шоколад, както направих аз.
понеделник, януари 17, 2011
КАДАИФ ПО ГРЪЦКИ

След като си купих пакет кадаиф, се сетих, че съм правила доста отдавна баклава с кадаиф и беше много вкусна. Извадих старите кулинарни списания и в едно списание "Рецепти" от 2000г. намерих рецептата - не баклава, а "Кадаиф по гръцки". Над нея съм написала "Чудесна!"
Реших да направя този разкошен сиропиран десерт за новогодишната трапеза. Приготвя се много бързо и лесно и е много вкусен!
Необходими продукти:
пакет кори за баница - 500г /аз ползвам "Фамилия"/
300г кадаиф /моята опаковка беше 200г/
1 ч.ч. олио
2 ч.ч. едро счукани орехови ядки /може и по-малко/
1 с.л. канела
1 к.л. счукан карамфил
За сиропа:
800г захар
1л вода
Смесваме орехите, канелата и карамфила. Слепваме корите две по две с олио, поръсваме с натрошен кадаиф и орехи и навиваме корите на руло. Подреждаме навитите кори в намаслена тавичка, нарязваме ги на парчета и ако е останало олио ги поръсваме с него. Печем до порозовяване.
След като изстине кадаифа /баклавата/, заливаме с горещ сироп, приготвен от водата и захарта.
Реших да направя този разкошен сиропиран десерт за новогодишната трапеза. Приготвя се много бързо и лесно и е много вкусен!
Необходими продукти:
пакет кори за баница - 500г /аз ползвам "Фамилия"/
300г кадаиф /моята опаковка беше 200г/
1 ч.ч. олио
2 ч.ч. едро счукани орехови ядки /може и по-малко/
1 с.л. канела
1 к.л. счукан карамфил
За сиропа:
800г захар
1л вода
Смесваме орехите, канелата и карамфила. Слепваме корите две по две с олио, поръсваме с натрошен кадаиф и орехи и навиваме корите на руло. Подреждаме навитите кори в намаслена тавичка, нарязваме ги на парчета и ако е останало олио ги поръсваме с него. Печем до порозовяване.
След като изстине кадаифа /баклавата/, заливаме с горещ сироп, приготвен от водата и захарта.

Опитайте!
понеделник, януари 10, 2011
ПЪЛНЕНО ПИЛЕ

Започвам годината с рецепта за пълнено пиле - дано цялата година ми върви на пълно.
Пилето приготвих за празничната новогодишна трапеза. Много е вкусно, дава възможност за импровизации и може всеки път да е с различен вид и вкус.
Идеята взех от този блог. Там има още много интересни рецепти. Най-трудната част е обезкостяването на пилето. Всъщност се отделя само кожата, като се запазват долните бутчета и крилцата към нея. Дамата, която е представила рецептата е показала със снимки как става това. Признавам, че не успях сама. Започнах, но операцията довърши съпругът ми.
Пилето приготвих за празничната новогодишна трапеза. Много е вкусно, дава възможност за импровизации и може всеки път да е с различен вид и вкус.
Идеята взех от този блог. Там има още много интересни рецепти. Най-трудната част е обезкостяването на пилето. Всъщност се отделя само кожата, като се запазват долните бутчета и крилцата към нея. Дамата, която е представила рецептата е показала със снимки как става това. Признавам, че не успях сама. Започнах, но операцията довърши съпругът ми.
А плънката приготвих така:1. Отделих бялото месо и го смлях в кухненския робот заедно със 1 яйце и шепа хлебни трохи. Прибавих 1/2 глава лук, нарязан на ситно и задушен в 1 с.л. олио, сол, пипер и магданоз.
2. Месото от горните бутчета нарязах на кубчета, подправих и смесих със запържените 1/2 глава лук и 500 гр гъби.
3. Разбих 3 яйца, 2 с.л. брашно, 2 с.л. мляко, сол на вкус и изпържих 3 омлетчета.
Поставих върху кожата половината от смляното месо, върху него подредих трите омлета, навити на роло, между тях - парчетата месо и гъбите. Върху тях разпределих останалото смляно месо. Оформих отново пилето и заших кожата. Намазах с масло и малко червен пипер и изпекох под капак в йенска тенджера за около 30 мин. Накрая оставих още 10 мин без капак да се зачерви.
Рецептата наистина дава безкрайни възможности за импровизация. Едва ли две домакини ще го приготвят по един и същи начин. Но си струва да опитате. Вкусно е както топло така и студено!
събота, януари 01, 2011
ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА! HAPPY NEW YEAR!
Честита Нова година!Бъдете здрави, бъдете щастливи и не спирайте да мечтаете!
Обичайте и бъдете обичани!
сряда, декември 22, 2010
петък, декември 10, 2010
ПОСТНИ КЕКСЧЕТА С МОРКОВИ
Коледните пости продължават. Ако ви се хапва нещо сладко, ето още едно предложение. Този път добавих към основните продукти повече подправки и настъргани моркови. Получиха се чудни кексчета с коледен аромат. Даже и непостещите не им устояха.Наистина ограниченията подтикват към повече импровизации. Няма лошо. Опитайте и вие! Добавете и нещо от себе си!

Нужни са:
2 ч.ч. брашно
1/2 ч.ч. захар (ако обичате по-сладичко може да увеличите захарта)
1 бакпулвер
1/2 ч.л. смлян джинджифил
1/2 ч.л. канела
2-3 зърна карамфил и кардамом(счукани)
1 ч.ч. портокалов сок
1/2 ч.ч. олио
2 настъргани моркова
Смесват се сухите съставки, прибавят се сока и олиото, разбърква се добре и накрая се прибавят морковите.
Разпределя се във формички за мъфини и се пече на 180 градуса за около 20 минути.
неделя, декември 05, 2010
НЕКТАРКИ


Това е рецепта, която намерих в една от старите тетрадки с рецепти. Не си спомням дали съм я правила и ако съм, какво се е получило. И тъй като е подходяща за постите, реших да я пробвам. Получиха се много вкусни кексчета. Правя ди вече два пъти и дори не мога да ги опазя от непостещите.
Рецептата явно е от времето когато имаше нектари по магазините. Аз използвах капи праскова, но мисля, че може да се използва и пасиран компот от праскови или от друг плод.
Нужни продукти:
1 ч.ч. нектар
1/2 ч.ч. захар
1/2 ч.ч. олио
2 ч.ч. брашно
1 ванилия
1 ч.л. сода (аз сложих 1 бакпулвер)
някакво сладко
Смесват се сухите съставки. Към тях се прибавят нектара и олиото и се разбърква добре. Трябва да се получи кексово тесто. Сипва се в чашки за крем карамел (тогава не е имало формички за мъфини, нито на кексчетата са казвали мъфини). Отгоре се слага по 1 ч.л. сладко. Пекат се на 180 градуса за около 20 минути.
неделя, ноември 21, 2010
ОВЕСЕНИ ПИТКИ
Какво да закусваме по време на постите? Ето едно интересно предложение. Овесени питки.Рецептата открих в руски кулинарен форум. Единственото което промених е че замених 2ч.л. сода с един бакпулвер. Получиха се много вкусни питчици, които си хапвам с лъжичка сладко за закуска. Запазват се мекички в кутия няколко дни.
Ето и рецептата:
1ч.ч.(250мл) овесени ядки
1ч.ч.(250мл) брашно
1ч.л. сол (може и половин)
2 с.л. захар
1 бакпулвер
200мл портокалов сок
50 мл олио
Смесват се сухите продукти. Към тях се прибавят течните. Разбърква се добре. Може да се остави сместта да починие 5 минути за да се сгъсти повече. С лъжица се поставят купчинки върху пекарска хартия. Пече се в загрята до 200 градуса фурна за 10 минути.
събота, ноември 20, 2010
ПОСТНИ ПАЛАЧИНКИ С ЯБЪЛКИ

Започнаха Коледните пости. И тъй като тази година реших да ги спазвам, започнах да събирам идеи за постни ястия и десерти. Оказа се, че има страшно много възможности и човек може да се храни вкусно и разнообразно въпреки ограниченията. Ще публикувам в блога си тези рецепти, които съм изпробвала и са ми допаднали.
Днес ще ви предложа едни постни палачинки с ябълки.
Намерих в мрежата много варианти за палачинки без мляко и яйца. Ето ви и моя вариант - с ябълки.
Нужни са ви една чаша газирана вода, една чаша портокалов сок. щипка сол, щипка сода, една супена лъжица захар и брашно за да се получи палачинково тесто. Настъргвате в сместта една ябълка и изпичате палачинките.
Малко сладко или мед, чаша чай или кафе и закуската е готова.
вторник, септември 14, 2010
ПЕЧЕНА СКУМРИЯ С КАРТОФЕНА КОРИЧКА


Чудесна рецепта!
Идеята за тази риба взех от едно украинско кулинарно предаване. Получи се много вкусно ястие.
Скумрията се изчиства и се разполовява без да се разделят двете половини. Почистват се всички кокали.
Поръсва се с лимонов сок, сол и черен пипер.
Върху нея се разпределя задушен лук, настърган кашкавал и настърган сварен картоф. Посолява се леко, поръсва се със сушен девисил и малко майонеза(тя не е задължителна).
Пече се в загрята фурна 15-20 минути.
събота, март 27, 2010
ЧАСЪТ НА ЗЕМЯТА

Загасихте ли осветлението за 60 минути?
Нека направим нещо макар и малко за доброто на нашата планета!
Нека направим нещо макар и малко за доброто на нашата планета!
неделя, март 14, 2010
петък, януари 15, 2010
Позабавлявайте се!
Приятен ден!
Вижте разликите между мъжа и жената!
понеделник, януари 04, 2010
събота, януари 02, 2010
СИРОПИРАНИ МИДИЧКИ
Ето и рецептата.
За тестото:
100 мл олио
100 мл прясно мляко + 50 мл мляко за разтваряне на маята
1 яйце
1/3 кубче прясна мая (около 10г)
1 с.л. захар
щипка сол
брашно за меко тесто
Натурално нишесте за разточване
За сиропа:
3,5 ч.ч. захар
3,5 ч.ч. вода
пръчица канела
От изброените продукти се омесва меко тесто и се оставя да си почине за 20 мин.
Отпочиналото тесто се разделя на 12 топчета. Всяко от тях се разточва до големина на десертна чинийка, като се поръсва с нишесте.
Поръсва се пак с нишесте и се навива на стегнато руло.
Мидичките се намазват с разтопено масло и се печат в гореща фурна (180° С) до зачервяване.
За сиропа - захарта и водата се кипват и сиропа се оставя да поври 5 минути да се посгъсти заедно с пръчицата канела.
Изпечените мидички се заливат с горещ сироп.
Препоръчвам ви да опитате!
Абонамент за:
Публикации (Atom)













